

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Poniedziałek, 17 Grudnia 2018 19:30
Műsor:
Gabriel Malancioiu: The Hidden Harmony – magyarországi bemutató
Serei Zsolt: L'ombre sur les structures pliées – Hommage a Pierre Boulez
Lotta Wennäkoski: Nosztalgiaim – magyarországi bemutató
Esa-Pekka Salonen: Mania for Cello and Ensemble – magyarországi bemutató
Közreműködik:
UMZE Kamaraegyüttes
Rohmann Ditta – cselló
Vezényel: Hollókői Huba
Óriási öröm volt, amikor felkérést kaptam az UMZE-től a decemberi koncert műsorának összeállítására és vezénylésére. A programokat böngészve feltűnt, az egyébként világszinten elismert és sokat játszott finn kortárs zene némiképpen alul reprezentált a magyar koncertéletben. Egyrészt ezért választottam rögtön két művet is; másrészt mert mind a két mű önmagában is egyéni és remek. Az egyik a Magyarországon inkább karmesterként ismert, de eredetileg kürtös és zeneszerző Esa-Pekka Salonen rendkívül dinamikus, „Mania” (2002) című, tulajdonképpen mondhatjuk Cselló Concertoja, amiből két változat, egy nagyzenekari és egy kamaraegyüttesre írott is készült. Mi az utóbbit adjuk elő, ahol a virtuóz hangszerelés hasonló, monumentális hatást kelt, mintha szimfonikus zenekar játszaná. A másik darab, Lotta Wennäkoski „Nosztalgiaim” (2007) című műve, aminek kifinomult ritmikáján és dallamvezetésén átérződik a magyar népzene hatása. Ez nem véletlen, és ahogy a címből sejteni lehet (ami egyébként hivatalosan ékezet nélküli), a szerző valóban járt Magyarországon, sőt; a 80-as évek végén tanult a Zeneakadémián hegedűt, zeneelméletet és népzenét. A második tétel címe „amott egy kis patak” egyenes utalás Bartók „csak tiszta forrásból” mottójára.
Serei Zsolt „L’ombre sur les structures pliées” (2001), a nemrégiben elhunyt francia zeneszerző-karmester, Pierre Boulez tiszteletére írott darabja egy másfajta, atmoszférikus hangzást képvisel, ahol a szó szoros értelmében „mozgó” klarinét szólamok különleges és egyedi akusztikai hatást biztosítanak. A koncert nyitó darabja egy rendkívül termékeny, fiatal temesvári zeneszerző barátom 2005-ös műve, „The hidden harmony” címmel. Gabriel Malancioiu műveiben, amit eddig megismertem, érezhető egyfajta elementaritás, spontaneitás, amivel az alapvető érzékekre-érzelmekre szeretne hatni. Ahogy saját maga fogalmaz: „minden darabomban igyekszem felfedezni a titkos erőt, ami a zenében van”.
Bármerre is jártam és koncerteztem eddig a világban, ezt a „titkos erőt” mindig és mindenhol tapasztaltam. Mivel Salonen sokáig volt a Los Angeles Symphony Orchestra vezető karmestere, hollywoodiasan azt is mondhatnám: May the Force be with You, vagyis: Az Erő legyen Önökkel!
Hollókői Huba
Mitől halhatatlan egy mű? Talán attól, hogy túlmutat a földi, profán dolgokon, és egyetemessé válik. A Hamlet ilyen mű...
Giacomo Puccini A NYUGAT LÁNYA Opera három felvonásban, olasz nyelven, magyar, angol és olasz felirattal
A hatalmas érdeklődésre való tekintettel, a legendás Hungária együttes egy újabb felejthetetlen estére visszatér! A már meghirdetett 2025. június 6-i…
Az Őrült Nők Ketrece egy olyan hely, ahol mindenki az lehet, aki. Vagy épp az, aki lenni akar. És ha…
Claude Magnier legendás bohózatában Louis de Funès 13 év alatt több mint hatszázszor játszotta Barnier szerepét – amit filmen később…