
A SILBERMANN VARÁZS - Varnus Xaver koncertfilmje
A SILBERMANN VARÁZS - filmbemutató.
Varnus Xaver koncertfilmje a világ leghíresebb barokk hangszerén, a röthai Silbermann orgonán.
A SILBERMANN VARÁZS - filmbemutató.
Varnus Xaver koncertfilmje a világ leghíresebb barokk hangszerén, a röthai Silbermann orgonán.
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Monday, June 12 2017 6:30PM
Bármely furcsa is, de a XIX. század közepéig a hadihajó és az orgona volt az ember által alkotott két legnagyobb gépezet. Ahogy a Stradivari a hegedűkészítők fejedelme, úgy a szász Gottfried Silbermann, Johann Sebastian Bach jóbarátja volt talán minden idők legnagyobb orgonaépítője, ki 1721 és 1723 között készítette el a barokk kor zenei csodáját, a röthai Szent György templom nagyorgonáját, amelyen hamarosan Bach is játszott, majd száz esztendővel később Mendelssohn, kit oly annyira megragadott a hangszer szépsége, hogy ennek hatására írta Bachra emlékező orgonaműveit. Rötha kisvárosi poros unalma és hadászati érdektelensége megkímélte a háború borzalmaitól a világ talán legszebb hangú orgonáját, így ma is eredeti állapotában pompázik. Az orgona híres Aranykönyvének egykori bejegyzése szerint Varnus Xaver 1980-ban, 16 esztendősen koncertezett legelőször e hangszeren, s elmondása szerint azóta álmodott róla, hogy egy napon e hangszeren veszi majd fel a legmonumentálisabb Bach-művek egyikét, a roppant szépségű, stilizált halotti táncot, a nagy Passacagliát. 2017 kora tavaszán a kitűnő operatőr-rendezővel Vargha Mátéval készítették el a filmet, amelyen Bach örökszép muzsikája mellett megszólal Mendelssohn d-moll szonátája is. Ritha zenetörténeti pillanat ez a film, hiszen a röthai orgonáról szinte soha nem készült filmfelvétel korábban. Csodálatos párosítás: a XXI. század páratlan hang- és képtechnikája, s a barokk remekbe szabott orgonája, amely e filmben beengedi a nézőt saját testébe: látni lehet a hangszer belsejének gépészetét, annak működése közben. E ritka és egyszeri filmbemutató páratlan hármast kínál: Bachot és a Silbermann-orgonát Magyarország talán legszebb mozijában, az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Adott egy fiatal férfi, akinek az apja meghalt, az anyja pedig szinte azonnal újból férjhez ment. Gyanús. Hamletben zavaros indulatok dolgoznak, és miközben kétségbeesetten próbál beszélni arról, amit érez, hirtelen olyan helyzetben találja magát, amiből nem látszik kiút. Jó lenne kiszállni pedig, és elmenni innen messzire, mert ha maradunk, abba csak beleőrülni lehet. Beszélgetni kéne, de nincs idő, nincs energia, hogy jobban odafigyeljünk egymásra. Ennek pedig – sejthetjük – nem lesz jó vége.
A Mongol Állami Akadémiai Drámai Színház először 2011-ben bemutatott Az Ég fia című színdarabja 2024. októberében új szereposztással, megújult rendezésben tért vissza a színpadra. Ez a dráma Cognemeh Bitogtohiin drámája alapján és Naranbaatar Namnan rendezésében Modun Sánjünek, Mongólia első történeti állama, a Hunnu állam urának történetét meséli el. A darab bemutatója óta folyamatosan hatással volt a mongol állami ünnepi szertartásokra, illetve a nemzeti ruházati kultúrára és különösképp hozzájárult a mongol nézők nemzeti öntudatának felélesztéséhez.
A Görög Nemzeti Színház (Görögország) előadása.
Az Oreszteia mítosza veszélyes: az ismeretlen és az idegen világát idézi elénk, rettegést…
A Bohemian Betyars és a Parno Graszt együttműködése már évek óta tart, és egy egyedülálló zenei fúziót hozott létre, amely…
Giacomo Puccini LA FANCIULLA DEL WEST (THE GIRL OF THE GOLDEN WEST) Opera in three acts, in Italian, with Hungarian,…