Az elmúlt tizenkilenc évben a világ szinte minden jelentős zenekara és karmestere megfordult már a Müpában. Nem lesz ez másként a jubileumi huszadikban sem, hiszen szinte egymásnak adják majd a színpadot a zenekarok, a karmesteri pálcát a dirigensek: mások mellett Riccardo Chailly és a Filarmonica della Scala, Andris Nelsons és a Lipcsei Gewandhaus Zenekara, Thomas Adès és a Bécsi Filharmonikusok, William Christie és a Les Arts Florissants, Paavo Järvi és a Brémai Német Kamarafilharmónia, Jordi Savall és együttesei, valamint Joyce DiDonato és az Il Pomo d’Oro.
Az igencsak erős komolyzenei program mellől 2025-ben sem maradnak el a könnyedebb műfajok. Az Oslo Jazz Ensemble kíséretében érkezik Maria Schneider, Wayne Shorter előtt tiszteleg Danilo Pérez, John Patitucci és Brian Blade, a trombita kerül a Jazztavasz fókuszába, míg a Jazz Showcase-en napközben ismét a feltörekvő tehetségeké a színpad, esténként pedig már befutott jazzistákat hallhat a közönség. IAMYANK új lemezét, a Budapest Bár a régi idők pesti hangulatát hozza el, és jövőre is a Hey, June! koncertjei indítják a nyarat.
A Müpa Filmklub tovább ünnepli a 110 éves magyar animációt, a Literárium sorozat előadásain a kortárs irodalom legjavával találkozhatnak a nézők, de visszatérnek a közkedvelt táncprodukciók és ifjúsági előadások is.
(forrás: Müpa)
Cseh Tamás kultusza az utóbbi években kissé háttérbe szorította alkotótársa, Bereményi Géza szerepét. Páratlan élményt ígérő, rendhagyó estünk azt kívánja bebizonyítani az elsőrangú író előadásában, hogy a zseniális dalszövegek költészetként, önálló szépirodalmi művekként is megállják a helyüket.
Az esti gálaműsor programján Básits Brankától és Tímár Sárától Borbély Mihály zenekarán és a Magyar Bandán át a Kanizsa Csillagaiig és a MORDÁI-ig terjed a fellépő előadók széles skálája, az est házigazdája pedig Eredics Gábor lesz a legendás Vujicsics együttesből.
Talán kevesen lepődnek meg azon, hogy Szerb Antal filozofikus, sokrétű szövegvilága időről időre megszólítja a nyitott és elhivatott művészeket, arra késztetve őket, hogy alkotóként elmerüljenek benne, a tapasztaltakat megosszák, elérhetővé tegyék a szélesebb közönség számára.
A kecskeméti születésű Szirtes Edina Mókus hegedűs-énekes-zeneszerző több mint két tucatnyi produkció és zenekar közreműködője. Lemezei, műsorai, sőt műfajai is sokfélék.
Európa egyik legfényesebb múltú (1781-ben alapított) szimfonikus együttese, a Lipcsei Gewandhaus Zenekara – amelynek történetét olyan nevek fémjelzik, mint Mendelssohn, Furtwängler, Walter – eddig háromszor lépett fel a Müpában: 2012-ben Riccardo Chailly, 2017-ben Herbert Blomstedt, 2022-ben pedig a jelenlegi zeneigazgató, Andris Nelsons vezényletével.
A Müpa éveken át tervezte az Accademia Bizantina meghívását: a kiváló olasz historikus együttes fellépése 2021-ben majdnem megvalósult, a világjárvány azonban keresztülhúzta számításainkat.
Még az animációs filmek műfajában is ritka pillanat az, amikor egy hazai produkció nem a legendákkal teli múlt megidézésén dolgozik, még csak nem is a jelen visszásságairól ad kórképet, hanem a jövőt festi le.
A 2010-es években klipjei és slágeres popdalai révén – a Monte Carlo és a London című szerzemények máig a Petőfi Rádió legtöbbet játszott dalai között találhatók – híressé vált Bermuda együttes sok év után készítette el első nagylemezét.
A Budapest Bár a 21. századi magyar zenei élet egyik legismertebb brandje, modern kávéházi cigányzene, kiváló hangszeresekkel és népszerű énekesekkel – a folyamatos megújulás, a friss tematikus műsorok igényével.
Halász Kolos, azaz Co Lee az újhullámos magyar hiphop egyik nagy úttörőjeként lett egyre szélesebb körben ismert 2022–2023 folyamán, 2024-re pedig már fesztiválok nagyszínpadán is bizonyított, sőt, Cirque de Margaret néven, cirkusz és zene között utat kereső, lélegzetelállító artistamutatványokkal tűzdelt saját fesztivált is szervezett.
El tudjuk még képzelni, hogy milyen volt az, amikor nem lehetett utazni? Fiatalabb nézők számára talán felfoghatatlan. Na és az, hogy lehet utazni, de nincs rá pénz? Az már annál ismerősebb!
Ha valaki kételkedne az amerikai álom létezésében, csak fussa át gyorsan Csupó Gábor életútját. A hetvenes években előbb rövid ideig a Pannónia Filmstúdióban dolgozott – többek között a Mézga család-sorozaton – majd egy bátor húzással az amerikai Hanna–Barberánál találta magát fázisrajzolóként.
Wayne Shorter a jazztörténet legendás korszakában vált elismert művésszé, majd maga is igazi legenda lett. Zeneszerzőként és szaxofonművészként pályája minden szakaszában maradandót alkotott, de zenei utazásának csúcspontja talán a Danilo Pérezzel, John Patituccival és Brian Blade-del alkotott kvartettje volt.
Jókai Mór életműve legalább annyira él velünk irodalmi hagyományként, mint jobb és rosszabb adaptációk egész soraként. Ezek közül is a Szaffi állja legjobban az idők próbáját, amelynek az alapját az 1885-ös A cigánybáró adja.
A modern jazz műfajában otthonos Daveform Quintet egyedi hangzásával, zenei égtájakat és stílusokat egyesítő eksztatikus zenéjével vívta ki a szakma figyelmét. A formáció olyan kiemelkedő előadók és zeneszerzők találkozása által jött létre, akik egyéni teljesítményeikkel is bizonyították már rátermettségüket a nemzetközi színtéren.
A székely kapu az ősi erő, a hit, a remény, az Istenhez való tartozás jelképe, kommunikációs csatorna ég és föld között. Három oszlopa a test, a lélek és a szellem egységére utal, faragásai védelmi, kegyelmi és áldást adó szimbólumok.
Fennállásának tíz éve alatt az ék a magyar underground egyik meghatározó formációjává nőtte ki magát. A kvartett elemi erejű hangzásának, dinamikus és improvizatív játékának kulcsa a tagok alkímiájában rejlik.
Hogy mi jut eszünkbe a cseh gasztronómiáról? Ne legyünk szemérmesek, természetesen a sör. No meg a mellé kínált knédlik, tekintélyes húsok, mindez némi káposztával körítve. Filmrajongóknak Jiří Menzel, irodalomkedvelőknek Hašek és Hrabal.
Az anekdota szerint Rossini életében háromszor sírt, és ebből egyszer egy vízbe hullott szarvasgombás pulyka miatt. Hogy ezzel a történettel mindent elmondtunk az olasz zene és a gasztronómia kapcsolatáról? Aligha!
A viszontlátásnak is megvan a maga varázsa, de a bemutatkozások talán még izgalmasabbak. Észak-Európa rangos együtteseinek egyike, a Dán Nemzeti Szimfonikus Zenekar először látogat a Müpába. A legjobbkor: idén ünnepli alapításának 100. évfordulóját! Észak zenekarát 2017 óta déli karmester vezényli: a világhírű olasz Fabio Luisi, számos Metropolitan-operaközvetítés ünnepelt sztárja.
Ha visszafelé nézzük Gauder Áron életművét, könnyen kapcsolatot találunk a két végpont, a Kojot négy lelke és a Nyócker között. Mindkettőben ott vannak az ősi rítusok, az időben lehet ide-oda utazni, a zárt közösség mindennapjait pedig végzetes külső veszély fenyegeti.
Animációs költségvetéshez mérve szinte fillérekből készült el, nyelvezete olyan nyers, hogy még ma is kérdés, miként tudott egyáltalán a mozikba kerülni, sikere pedig semennyit sem halványult két évtized alatt.
Nem ritka, hogy a sokoldalúság igézetében a nagy operaházak hangszeres művészei szimfonikus zenekart is alapítanak. Ezt tették Claudio Abbado ösztönzése nyomán 1982-ben a milánói Scala muzsikusai.
Gerlóczy Zsigmond zongorista-zeneszerző még nincs harminc, de előadóművészi és produceri munkáira olyan muzsikusok figyeltek fel, mint Tigran Hamasyan, Jacob Collier és mindenkori példaképe, Keith Jarrett.
A Giselle a 19. századi romantikus balett stílusteremtő remekműve, népszerűsége a mai napig töretlen, címszerepe minden balerina álma.
A boldogságot, a szerelmet, a szeretetet széles e világon, számtalan kalandon keresztül hajszoló, a végső békét azonban mégiscsak kedvese karjai között meglelő Peer Gynt a 19. századi drámairodalom egyik legösszetettebb alakja. A darab színrevitele és befogadása mindig kivételes erőpróba a rendező és néző számára egyaránt.
A Müpa újévi koncertje mindig izgatottan várt esemény, 2025-ben pedig kiváltképp annak ígérkezik. A hangverseny állandó karmestere, Fischer Ádám Haydn két nagy oratóriuma, A teremtés és Az évszakok közül most a Müpában ritkán hallható utóbbit vezényli.
Annak ellenére, hogy Karinthy Frigyes nem kedvelte, ha a humoros szövegek írójának skatulyájába kényszerítették, saját korában kétségkívül uralkodott ezen a területen. Az azonban egyedülálló jelenség, hogy a szerző leszármazottai ugyancsak jelentős művészek lettek, tovább gazdagítva a névhez kapcsolódó asszociációinkat.
Az 1970 óta Németországban élő, nyitott szellemű, merészen kísérletező és ma is fiatalosan gondolkodó zeneszerző-orgonaművész, Szathmáry Zsigmond 2024-ben ünnepelte 85. születésnapját.
Richard Wagner legnépszerűbb dallamai, áriák és zenekari operarészletek a Budapesti Wagner-napok záróeseményén!
A három nyelven éneklő népszerű dalszerző-előadó, a hazai artpop-szcéna képviselője, Boggie, valamint a virtuóz akusztikus gitárjáték kiválósága, Petruska 2023-ban egy dél-koreai fesztiválon együtt képviselte Magyarországot.
A rendkívül sokrétű zenei munkássággal büszkélkedő iamyank alapvetően arra törekszik pályáján, hogy olyan, műfaji határokat lebontó alkotásokat hozzon létre, amelyeket az aprólékosan kidolgozott hangkép, sound-design legalább annyira meghatároz, mint szerzeményeinek érzelmi vetülete.
Sztárzenekar sztárkarmesterrel és sztárszólistával: 2022-es nagy sikerű koncertje után ismét a Müpában vendégszerepel a Brémai Német Kamarafilharmónia, amely 2024-ben Az Év Zenekaraként Opus Klassik díjat kapott.
Egy irgalmatlan erejű fiú, akinek meg kell tanulnia használnia különleges képességeit, feloldhatatlan világnézeti konfliktusban áll bátyjával, és eközben mindig az elesettek, a jók pártján áll. Ismerős? Akár egy 21. századi szuperhősfilm kivonatát is olvashatnánk, és nem is állnánk olyan messze az igazságtól.
Mi újat lehet még elmondani a magyar drámairodalom legtöbbet feldolgozott darabjáról? A jelek szerint nagyon is sokat, ugyanis Jankovics Marcell közel három évtizeden át dolgozott a mű animációs adaptációján, amelyben az aprólékos alkotói vízió éppúgy szerepet játszott, mint a rendszerváltás utáni magyar filmipar korlátozott lehetőségei.
Húszéves története során a Müpa háromszor is vendégül látta a historikus régizenejáték nagy alakját, Jordi Savallt. A katalán gambaművész és karmester első fellépésének éppen 2005-ben, a megnyitás évében lehetett tanúja a közönség.
Joyce DiDonato régi barátja a Müpa közönségének, hiszen a világhírű amerikai énekesnőt nemcsak a Metropolitan-operaközvetítések sztárjaként láthattuk-hallhattuk sokszor az évek során, de önálló tematikus estjeivel (Drama Queens, Háború és béke, Éden) is háromszor fellépett már a Komor Marcell utcában.
A Songs Of Hope című koncert a remény és a szabadságvágy segélykiáltása, amelyet az iráni kultúra ihletett.
A világhírű hegedűvirtuóz, Kelemen Barnabás az évad művészeként régi barátjával és muzsikustársával ad közös koncertet: az osztrák–magyar zenészcsaládból származó nagyszerű klarinétos, Andreas Ottensamer nemcsak ünnepelt szólista és kamaraprodukciók közreműködője, de a Berlini Filharmonikus Zenekar büszkesége is, aki mostanában karmesterként is egyre gyakrabban látható.
Nem túlzás azt állítani, hogy Kemény Lili 2024-es kötetének megjelenése felforgatta az irodalmi életet.
A házibulik legjobb helyszínéről elnevezett tizenöt éves Konyha fokozatosan vált mára tömegeket megszólító zenekarrá. Ez az este kiszakadás lesz a folyamatos pörgésből: intim, történetmesélős koncert, visszatérés ahhoz a bizonyos konyhaasztalhoz, ahol minden elkezdődött.
A magyar közönség régi kedvence, a világhírű francia orgonaművész, Olivier Latry és szintén orgonista felesége, a koreai születésű Shin-Young Lee közös koncertjén a két muzsikus külön-külön és együtt is a játszóasztalhoz ül.
A Le Poème Harmonique először 2006 márciusában lépett fel a Müpában: Vincent Dumestre együttese Molière és Lully Úrhatnám polgárát adta elő, nagy sikerrel. 2016-ban a Régizene Fesztiválon hallhattuk őket: Lully–Charpentier programjukban a Capella Cracoviensis is közreműködött.
Újabb klasszikus zenei esemény, amelyet családi koncert változatban is megrendez a Müpa, az esti műsort egy órába sűrítve, a fiatal közönség igényeihez alkalmazva. A Le Poème Harmonique 2006 márciusában mutatkozott be a Müpában: Vincent Dumestre együttese Molière–Lully Úrhatnám polgárát adta elő.
A Csíkszentdomokoson élő, József Attila- és Babérkoszorú-díjas Lövétei Lázár László költészete teljesen eredeti színfolt a magyar irodalom palettáján.
Székelyföld és Rábaköz, a Felvidék és Dél-Alföld húsvéti rituáléi – a kereszténységhez kapcsolódóak és a pogány időszakot idézők egyaránt – egységes színpadi formát alkotva fonódnak egymásba.
Régi balladakincsünk egyik legbecsesebb darabja, a Barcsai szeretője az egészestés bűnügyi táncdráma kiindulópontja. A férjét megcsaló feleségre rettenetes büntetés vár, de vajon hogyan és miért jutottunk el idáig?
A gazdag látványvilággal készülő műsorban a Nemzeti Színház ifjú művésze, Herczegh Péter kelti életre a költő alakját. A költőét, aki Zsuráfszky Zoltán szavaival „mindig egy üstökös, egy géniusz marad, aki a forradalmiságával, a lelkével, a verseivel utat mutat.”
„Az embernek van jó barátja, jó ismerőse, azt meghívja, bánatát, gondjait kicsukja az ajtón erre a kis időre, borát csapra üti, hadd folyjon; panaszát szélnek ereszti, hadd fogyjon; úgyis rövid a farsang, úgyis hosszú a böjt, mért ne vigadnánk, amikor lehet?”
Kalandos táncszínjáték Fekete István A koppányi aga testamentuma című regényének ihletésére
A nagyzenekari jazz egyik, ha nem a legnagyobb 21. századi alakja, Maria Schneider hétszeres Grammy-díjas zenész-hangszerelő. Kettőt a rangos elismerések közül a 2020-as Data Lords című monumentális lemezéért kapott, amelynek anyagával 2022-ben debütált volna Magyarországon, de az ismert okok miatt akkoriban nem lehetett koncertezni.
A két éve működő Mehringer gyorsan utat tört magának a feltörekvő zenekarok között. Több neves produkció vendégeként jutott el hatalmas közönség elé, ahol bizonyítani is tudott, ezt támasztja alá egyre nagyobb népszerűsége. Szókimondó szövegek, energikus dalok, egyre nagyobb jelentőségű közreműködések jellemzik a kvartett eddigi útját.
Mindenki maga dönti el, hogy mennyire kíván elmerülni Ruben Brandt rejtélyes világában. Van, amikor egyszerűen nem vágyunk többre, mint egy klasszikus, fordulatokkal teli krimire. Máskor pedig szeretjük megkapargatni a felszínt, és benézni a színfalak mögé: talán ezzel a fajta figyelemmel nyílik csak meg igazán a film.
Kortárs irodalmunk egyik legnépszerűbb költőjének, műfordítójának, nyelvészének életmű-estje különleges élményt kínál a közönségnek.
2024-ben, a kínai holdújév idején a Wu Promotion „The Grand Chinese New Year Concert” márkaprojektje a Kínai Nemzeti Tradicionális Zenekarral közösen visszatér Európa meghatározó koncertpódiumaira, hogy tradicionális kínai zenével köszöntse és ünnepelje a 2024-es Sárkány Évét.
Az animációs filmek mindig is nagyon erősen kötődtek a paródia műfajához. Nepp József Hófehérke-parafrázisa nemcsak az addigra kultikussá vált Disney-mesének tart görbe tükröt, hanem észrevétlenül belecsempészi a legendába a hamisítatlan kelet-európai ízt is.
Az Artisjus-, Junior Prima és kétszeres Orszáczky-díjas Oláh Krisztián kvartettje hat éve alakult. A januári Jazzműhelyben Perspectives of Verve című, 2024 őszén rögzített negyedik lemezüket mutatják be. Nagy utat tettek meg debütáló albumuk, az At the Back of My Mind óta, mely a modern mainstream jazz vonásait viselte magán.
A Müpa egyik legnépszerűbb koncertsorozata Palya Bea nevéhez kötődik, a „Selymeim” – Énekesnők a nagyvilágból mindig egy Magyarországon még kevéssé ismert énekesnő bemutatásával ajándékozza meg a közönséget – olyan koncerten, amelyen előbb Palya Bea lép fel zenekarával, majd a vendég is megmutatja magát, hogy végül jó néhány közös dal előadásával közeledjenek egymáshoz az eltérő, de nagyon is közelíthető világok.
Vincze Balázs művészeti vezető, rendező-koreográfus nagyszerű arányérzékkel teszi követhetővé a cselekményt a tánc nyelvén. A Pécsi Balett táncművészeinek karakterábrázoló képessége és előadóművészi tehetsége pedig egyedivé és sajátossá teszi a társulat minden produkcióját.
Dubrovay László Faust, az elkárhozott című táncdrámájának ősbemutatója a Müpában valósult meg 2016-ban, a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében. A Goethe remekműve által ihletett nagyszabású produkció a 2023/24-es évadban debütált a Pécsi Nemzeti Színház nagyszínpadán, 2024-ben pedig újra színre kerül a Müpa Fesztivál Színházában.
Szinte hihetetlen, hány olyan, párját ritkítóan tehetséges művész lépett már fel a Müpa színpadain, aki valamikor Prince alkotótársaként dolgozott. A trombitás, zeneszerző, arranzsőr Philip Lassiter 2010-től volt a New Power Generation fúvóskarának hangszerelője és vezetője.
Kalandos életet élő vándorcigányok és hatalmukkal visszaélő, galád, mégis nevetséges nemesek a főszereplői a klasszikus Jókai-regényből, A cigánybáróból készült adaptációnak, a több generáció által jól ismert Szaffi című animációs filmnek.
Van, hogy muszáj mindenestül elmerülni egy igazi klasszikus világában: a Szegedi Kortárs Balett családi mesebalettje erre ad lehetőséget a família minden tagjának.
Ha a 20. század irodalmi párosait kell megnevezni, a Mészöly Miklós–Polcz Alaine házaspár mellett Szilágyi Domokos és Hervay Gizella szintén említést érdemel, bár közös életük nem tartott sokáig. Kettejük életútja külön-külön is izgalmas felfedezést ígér, ugyanakkor költői nyelvük is változást hozott a korábban uralkodóhoz képest.
Bemutatni aligha kell bárkinek, újranézni viszont annál inkább érdemes. Nemcsak a részletgazdag animált világban megbúvó újabb és újabb poénok egész sora miatt, hanem mert amit nézünk, az tényleg remekmű.
Vérbeli szenzáció: a Bécsi Filharmonikusok, a világ egyik legjobb zenekara korunk egyik legizgalmasabb zeneszerzője, a brit Thomas Adès vezényletével játszik a Müpában!
Till Brönner nemcsak a mai német jazzélet legnevesebb művésze, az egész világon elismert trombitás-énekes. Hitelesen képviseli a fősodratú jazzstílusokat, de a modern irányzatokra is nyitott, így pop-, latin-, R’n’B- és hiphop-elemeket is hallhatunk kiemelkedően népszerű lemezein.
Tony Lakatost 2023 decemberében koreai zenészek hosszabb turnéra hívtak hazájukba vendégművészként. A turné óriási sikert aratott az ázsiai országban, elérkezett az ideje Európában is bemutatni az anyagot.
A Maliból származó Trio da Kali leginkább arról ismert, hogy 2017-ben ők készítették az év egyik legjobb világzenei lemezét.
Tavasz, nyár, ősz, tél – Haydn korszakos oratóriumában az örök körforgást változtatta hangjegyekké. Ahhoz, hogy az egyes dallamok és motívumok titkait megfejtsék, valamint a hétköznapok után az ünnepet is a helyén kezeljék, a fiatalok elsőrangú segítőket kapnak.
Néhány éve már Budapesten is heti rendszerességgel tartanak jameket az improvizáció fanatikusai szerte a városban. Ezek az események önmagukban műfajjá váltak.
A magyar költészet magányos, már-már elfeledett óriásának megidézésével különleges, rendkívüli állomásához érkezik a Vers-estek a Müpában sorozat.
Várallyay Petra ritka tünemény. Szólófellépéseivel koncerttermeket tölt meg, emellett érzékeny, értő zenei párbeszédet folytat rendszeres vagy alkalmi muzsikustársaival, sőt akár olyan zenészekkel is, mint Bobby McFerrin, Uri Caine vagy Benjamine Clementine.
A buffalói születésű, ám 1995 óta francia állampolgárságú karmester, William Christie, a korhű régizenei előadásmód egyik legjelentősebb alakja nyolcvanadik születésnapját ünnepli.
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsd össze a kosarad újra!