Program


Vígan zengjetek, citerák! / May the Zithers Sing Merrily

Vígan zengjetek, citerák! / May the Zithers Sing Merrily

Hangszerkiállítás a Néprajzi Múzeumban. A bemutatott közel 90 hangszer mellett az élményt 20 hangfelvétel és 3 film egészíti ki.  több...

Aktuális előadások







További programok megtekintéséhez kattintson ide! (41)

A citera az egyik legelterjedtebb, legkedveltebb népi hangszer volt egykor a hagyományos magyar közösségek zenei életében. Egyszerű felépítése miatt ügyes kezű falusi emberek is el tudták készíteni, gyakran kísérte a házi mulatságokat, közösségi munkaalkalmakat. Az újjáéledő népzenei mozgalmaknak és az 1990-es évektől szerveződő népzeneoktatásnak köszönhetően napjainkban ismét virágkorát éli. Zenei foglalkozásokhoz már óvodás kortól szívesen használják, mert viszonylag könnyű megtanulni rajta játszani, és a vendéghúrok miatt a dallam mellett rögtön egy egyszerű kíséret is megszólal. A Néprajzi Múzeum különböző gyűjteményeiben mintegy 3000 népi hangszer található a világ minden tájáról, így a 2025. január 23-tól 2025. június 29-ig látható Vígan zengjetek, citerák!  című hangszerkiállítás a citeratípusok széles spektrumát mutathatja be. 

 

A kiállítás fő hangsúlya a magyar nyelvterületen használt citerák megismertetése, ehhez a Néprajzi Múzeum Hangszergyűjteményéből válogatott a kurátor. Ezenkívül a citerák organológiai, azaz hangszerismereti jellemzőiről, szerkezeti felépítéséről, hangolásáról és a citerázás alkalmairól is részletes képet kaphatnak a látogatók. Az első citerák a 19. század végén kerültek a múzeumba. A Hangszergyűjtemény jelenlegi 150 citerája mellett az egyéb, főleg nemzetközi kollekciók további 50 citera típusú tárgyat őriznek – közülük a legrégebbi datált darab 1868-as. Az idők folyamán több neves hangszerkészítő – többek között Tuka Zsigmond, Budai Sándor, Nácsa János vagy Bársony Mihály – alkotásaival gyarapodott a gyűjtemény, illetve a múzeum népzenekutatóinak köszönhetően számos citerajáték-felvétel is fennmaradt.  

A bemutatott közel 90 hangszer mellett az élményt 20 hangfelvétel és 3 film egészíti ki. Az egyik videón Gáts Tibor hangszerkészítő mester avat be a citerakészítés rejtelmeibe. A látogatók megtekinthetik továbbá a citera ősének, a monochordnak a működését, és kipróbálhatják, milyen játszani egy diatonikus és egy kromatikus citerán – a tanulást film és interaktív eszköz segíti.  

A kiállításhoz kapcsolódóan a múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térkép segítségével. Az ő bemutatásuk mellett a múzeum a citerazene hagyományának továbbadásában is elkötelezett. 

A tárlat múzeumpedagógiai sarkában a citera díszítése és motívumvilága kap külön figyelmet. Itt próbálható ki okostelefonon egy új fejlesztésű interaktív játék is. Az EthnoFusion a budapesti Néprajzi Múzeum bárhonnan elérhető online alkalmazása, amely arra biztat mindenkit, hogy a kreativitás jegyében ismerje meg és „hangolja magához” az 1872-ben alapított intézmény gazdag népzenei gyűjteményét. A felhasználók modern zenei alapokkal, effektekkel keverhetik eredeti népi hangszerek – citera, furulya, tekerő, duda, cimbalom, brácsa, sakuhacsi, kotó – hangjait, majd a saját mixüket el is küldhetik maguknak. 

Február közepétől a zenészek közreműködésével élő citeramuzsikát is igyekszik a falai közé csempészni a Néprajzi Múzeum. Szombatonként a kiállítás saját színpada koncerteknek ad majd helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével. Havonta egyszer Muzsikamorzsolón tanulhatnak, énekelhetnek együtt a családok.  

A gyűjteményre épülő friss, kreatív alkotóerő a citerakiállítás egészére jellemző. A tárlat arculatát a hangszer karakteres elemei inspirálták, különösen a húrok ritmikus, dinamikus mozgása, a hangszer egyszerű, mégis egyedi formavilága, és az általa megszólaltatott zene lüktetése. Az absztrakt formák és vonalak a hangszer tradícióját és kortárs megközelítését ötvözik, miközben a zene időtlenségét hangsúlyozzák. 

A kiállítás meglepetése, hogy nemcsak a magyar citerázás hagyományait mutatja be, hanem 2025. március 21-től szenzációs anyaggal is kiegészül majd: a Csungkingi Kínai Három Szurdok Múzeum válogatása Kína ősi hangszerét, a kucsint ismerteti meg a magyar közönséggel. 

Kövess minket!


További ajánlataink


Próbák ideje alatt a nézőtér nem látogatható. Előadások idején az épületlátogatás szünetel.

A Pesti Vigadó várja az egyéni érdeklődők és csoportok jelentkezését a szervezett, garantált idegenvezetésekre, amelyen a látogatók képzett vezetők segítségével…

A budapesti Néprajzi Múzeum a világ egyik legkorszerűbb etnográfiai intézménye. Gyűjteményében a közel 225 ezer néprajzi tárgy mellett egyedülálló fényképfelvételeket,…

Hirdetési információ

Ebben a rovatban a rendszer által válogatott népszerű programokat ajánlunk. Közöttük fizetett hirdetések is lehetnek.

Ajándékozz jegy.hu
ajándékutalványt!

Az ajándékutalvány a Jegy.hu rendszerében használható fel az elérhető programokra (színház, koncert, fesztivál, sport) történő jegyvásárláskor.

Kultúrát otthonról
online.jegy.hu

Élvezd otthonod kényelméből az online streaming kínálatunkat!

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Ha szeretnél értesülni legfrissebb ajánlatainkról, aktuális kedvezményeinkről és induló jegyelővételeinkről iratkozz fel hírlevelünkre!