VESSELIN STANEV (Piano)
Tüzes temperamentum, csendes melankólia
Tüzes temperamentum, csendes melankólia
Egy múltbeli eseményre kerestél. Kérjük, válogass aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: június 22. szombat, 19:00
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
7 Bagatelles op. 33
32 Variations in c-Minor WoO 80
Allegretto – Variation I–XXXII
Rondo a Cappriccio op. 129
«Die Wuth über den verlornen Groschen»
Allegro vivace
Szünet
Franz Schubert (1797–1828)
Zongora Szonáta in B-Major D 960
Molto moderato
Andante sostenuto
Scherzo. Allegro vivace con delicatezza –Trio
Allegro ma non troppo
Ludwig van Beethovent ismerték és félték indulatkitörései és az előadókkal szembeni könyörtelen elvárásai miatt. Még ma is csodálják szikrázó képzelőerejét. Újra és újra megdöbbenést, sőt néha sokkot okoz. Az 1802-ből származó hét bagatell közül az ötödik vége felé a szó szoros értelmében zsákutcába vezeti a zongoristát. Szegény zenész több ütemre ott ragad, fejét már-már falba veri – míg végre eljő a felszabadító áttörés a folytatásban.
Az 1806-ból származó, saját témájú 32 variációt páratlan képzelőerő és kidolgozottság jellemzi. Míg az 1795-től íródott Capriccio «Düh az elveszett garas miatt» sokatmondó címmel a zeneszerző legendás zongoratudását mutatja be.
Az eminens formátum Franz Schubert 1828-as B-dúr szonátájában is elvárt, de a zongorairodalom ezen csúcsán, a zeneszerző egyik utolsó művében különleges igényeket támasztó, de elsöprő hatású érzelmi tartomány észlelhető. Az első téma csendesen pihen B-dúrban, mire a második téma lehető legtávolabb elhelyezett fisz-mollja éles kontrasztban válaszol rá. A tovább haladás előtti végtelennek tűnő trilla nem sok jót ígér. A második tétel, az Andante igazi temetési menetnek tűnik. Erre a sötét hangulatú zenére egy scherzo a válasz, amelynek boldogsága erőltetettnek tűnik, mely pedig még inkább igaz a finálé végére. A bátyja, Ferdinánd családjával Bécs külvárosában, Wiedenben élő zeneszerzőnek még betegágyában is volt reménye. A vég pedig a vártnál gyorsabban jött el. Ez a B-dúr szonátájában érezhető.
Stanev Vesselin
Vesselin Stanev bolgár zongoraművész a szófiai Zeneakadémián, Dmitrij Baskirovnál a moszkvai C sajkovszkij Konzervatóriumban, Alexis Weissenbergnél pedig a párizsi Conservatoire National S upérieur de Musique-ban tanult. További impulzusokat kapott Peter Feuchtwangertől is Londonban. A moszkvai Csajkovszkij-verseny és a párizsi Concours Marguerite Long-Jacques Thibaud díjazottja volt.
Rendszeresen fellép jelentős európai koncerttermekben (a bécsi Musikverein, a londoni Wigmore Hall, a berlini Philharmonie, a lipcsei Gewandhaus vagy a párizsi Salle Gaveau), G yakran utazik az északi o rszágokba, Kelet- és Délkelet-Európába, Oroszországba és Japánba.
A kamarazenét különösen intenzíven műveli, például Ekaterina Frolova hegedűművész, Eva Oertle fuvolaművész vagy Despond Zoltán csellóm űvész társaságában. Számos CD-t vet már fel az RCA, a Sony Classical és a bolgár Gega New kiadó számára.
Az előadás teljes jegybevétele az épülő Tábitha Gyermekhospice Házat támogatja. Segíts, hogy segíthessünk!
Beethoven: VI. (F-dúr, „Pastorale”) szimfónia, op. 68
Schubert: VIII. (h-moll, „Befejezetlen”) szimfónia, D. 759
Vezényel: Zubin Mehta; Közreműködik:…
"A Hogyan nevezzelek? egyszerűen kötelező vígjáték." (Excessif)
"Szenzációs és felettébb szórakoztató vígjáték, akár ismerjük a darabot, akár nem." (Positif)
Hat évtized világsiker! Ki ne volna kíváncsi a legek művészére: a földkerekség legtöbb operaházában diadalmaskodó, a legtöbb szerepet eléneklő, a…
Ebben a rovatban a rendszer által válogatott népszerű programokat ajánlunk. Közöttük fizetett hirdetések is lehetnek.
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsd össze a kosarad újra!