Program


Sziget Fesztivál / 0. nap - augusztus 6. - Quimby és Muzsikás nap
2

Sziget Fesztivál / 0. nap - augusztus 6. - Quimby és Muzsikás nap

Quimby:
Napjaink legnépszerűbb hazai koncertzenekarának a nyolcvanas évek végéig nyúlik vissza a története: az énekes-gitáros Kiss Tibor, a basszusgitáros Mikuli Ferenc, a perkás Varga Livius és a gitáros Kiss Endre gimnáziumi bandaként kezdte Dunaújvárosban, Október néven. A Quimby nevet 1991-ben, Budapestre költözve vették fel, majd hamarosan egy kazettát is megjelentettek A Sip Of Story címmel.

Nincs aktuális előadás

Egy múltbeli eseményre kerestél. Kérjük, válogass aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2013. augusztus 6. kedd

A kilencvenes évek első felében Budapesten virágzott az alternatív-underground rockzenei színtér, melynek a Quimby megkerülhetetlen színfoltja lett. 1995-ben, amikor első lemezük, a Jerrycan Dance kijött, még angolul írták számaikat, és ebben nem csak zenei befolyásaiknak volt szerepe, hanem a kelet-európai undergroundból való kitörés vágyának is.

Amit érdemes tudni:

Az 1996-os Majom-Tangó , majd az azt követő Diligramm, Ékszerelmére, Morzsák és szilánkok illetve végül a 2002-s Káosz Amigos a multinacionális Universal kiadónál látott napvilágot, de a mainstreamtől továbbra is távol maradt a zenekar. „Máshová tartozunk – mondta erről Kiss Tibor. Annyi közünk van a szórakoztatóiparhoz, mint egy alkoholistának a bormaffiához. Issza a levét. A mienk egy ösztönös kis zenekar, leszakadt körülményekkel; próbáljuk az egyszerű kis érzéseinket valahogy elmondani, ugyanúgy, ahogyan annak idején elkezdtünk egy garázsban muzsikálni. Semmi különbség nincs.”

A 2001-es Morzsák és szilánkok albumra alakult ki a Quimby mai felállása: ekkortól játszik benne a trombitás Kárpáti József (a dobos Gerdesits Ferenc a Majom-Tangó, a billentyűs Balanyi Szilárd a Jerrycan Dance albumon szerepelt először). A folyamatos megjelenéssel és a szakmai elismerésekkel azonban korántsem párosult egzisztenciális biztonság, és erre majdnem ráment a zenekar – 2003-tól Kiss Tibor idegkimerültsége miatt egy hosszú év szünet következett.

Ebből a hullámvölgyből szerencsére egyenest a csúcsra vezetett az út. A 2005-ös Kilégzés című album megjelenése után kirívóan megugrott a zenekar népszerűsége, anélkül, hogy változtatott volna – Kurt Weilltől, Tom Waitstől és Nick Cave-től ihletett, de már régóta a maga saját nyelvén beszélő – stílusán. Ahogy 2010-es albumuk, a Kicsi ország és 2011-es Instant szeánsz című koncertlemezük is tanúsítja, hál’ isten, vannak csodák.

Nemrégiben új dallal, a Kivándorló Blues-zal jelentkeztek, melynek videóját az a Vandad Kashefi jegyzi, aki korábban az Anormal Sessions keretében a Legyen vöröshöz készített klipet, hamarosan jön új stúdióalbumuk, és augusztus elejére várható a pályafutásukat feldolgozó riportkötet megjelenése is.

Muzsikás:


A hagyományos magyar népzene az egyik legjelentősebb nemzeti értékünk, igazi hungarikum. Hogy a világ erről már tudomást szerzett, nagyban köszönhető a Muzsikás nemzetközi fogadtatásának és sikereinek. Évtizedek óta jelen vannak a világ legjelentősebb fesztiváljain és legpatinásabb koncerttermeiben - mint a legismertebb és legkeresettebb magyar népzenei együttes. A hagyományos magyar népzenét, mint minden más zenei műfajjal egyenértékű zenét elfogadtatták a világgal, felléptek Amerikától Japánig, Hongkongtól Tajvanig, Malajziától Ausztráliáig, Stockholmtól Madridig. Olyan hangversenytermeket töltöttek meg és arattak fergeteges sikereket, mint a londoni Queen Elisabeth Hall és a Royal Festival Hall, az amszterdami Concertgebow, a párizsi Théâtre de la Ville, a római Santa Cecilia nagyterme vagy – hogy a leghíresebbet említsük – a New York-i Carnegie Hall. A népzenei-világzenei közösségen túl befogadta őket a komolyzene hallgatósága, hiszen ennek olyan jeles képviselőivel koncerteztek, mint Jandó Jenő és Schiff András zongoraművészek, a Bartók és a Takács vonósnégyes, a BBC Skót Szimfonikusok, a London Sinfonietta vagy Alexander Balanescu hegedűművész.

Legfontosabb pillanat:

A Muzsikás együttest 1973 nyarán alapította Sipos Mihály, ifj. Csoóri Sándor és Hamar Dániel. Éri Péter és Sebestyén Márta csatlakozásával 1980-ra jött létre az a legendás ötös, amely a zenekar legnépszerűbb nagylemezeit készítette. Ifj. Csoóri Sándort 1997-ben Porteleki László váltotta fel, vele készült a pályafutásuk szakmai csúcspontját jelentő Bartók album. Sebestyén Mártával 2008-ig dolgoztak együtt. 2005-től gyakori vendégük Petrás Mária moldvai születésű keramikus-iparművész, énekes. Munkásságukat 1995-ben Liszt Ferenc-díjjal, 1999-ben Kossuth-díjjal, 2008-ban Prima Primissima-díjjal ismerték el. Szintén 2008-ban az európai zenekarok közül elsőnek a Muzsikás kapta meg a legrangosabb nemzetközi világzenei elismerést, a WOMEX-díjat.

Amit érdemes tudni:

A fennállásának negyvenedik évfordulóját a Szigeten ünneplő zenekar jubileumi koncertjére meghívta számos hazai és külföldi zenészbarátját; vendégeik közt az egyszerű falusi zenészek és énekesek éppúgy megtalálhatók, mint a kimagasló tudású zongoraművész, Jandó Jenő, a világ legjobb ütősegyüttese, az Amadinda, továbbá olyan világsztárok, mint a Londonban élő hegedűművész, Alexander Balanescu, vagy az amerikai Woven Hand rockegyüttes. Ünnepi műsoruk gerincét most is a hagyományos előadásban megszólaló magyar népzene teszi ki, mely egyszerre ősi és modern, tradicionális, illetve aktuális. Ennek megfelelően megszólal majd olyan zene is, mely zenei vagy lelki értelemben kapcsolódik a Muzsikáshoz; többek között Bartók egyik zongoraműve, az Amadinda fergeteges ütős darabja, Balanescu hegedű-improvizációja, valamint a Woven Hand Muzsikás dallamra épített rockzenéje. Emellett dudások, tekerőlantosok és táncosok teszik az ünnepi koncertet még színesebbé.

Legfontosabb számok:

Régen volt, soká lesz, Repülj madár, repülj!, Hidegen fújnak a szelek, Azt gondoltam eső esik, Adjon Isten minden jót, Hulljatok levelek, Istenem, Istenem

Ajánlatunk


A klasszikus Diótörő-mese… kicsit másképp – Lackfisan. A hagyományt folytatni kell, idén is A diótörő teljes zenéjével ünnepel a Danubia Zenekar, ez alkalommal Lackfi János átiratát meséljük el.

A hatalmas sikerű dán film alapján készült színdarab nagy beleérzéssel és humorral szembesít bennünket azzal, milyen eufóriával és milyen fájdalmakkal jár, ha az ember megpróbálja elengedni a kontrollt.

Kövess minket!


További ajánlataink


A feleség negyvennél kezdődik

Művészetek háza Gödöllő, Belvárosi Színház

Fergeteges házasságjavító komédia többek között Gregor Bernadett, Beleznay Endre és Németh Kristóf főszereplésével, a brit komédia mesterei által kiválóan megírt…

Cziffra Fesztivál - Fazil Say zongoraestje

Zeneakadémia, Nagyterem

Az egyedi, meglepetésekkel teli játékáról híres Fazil Say zongoraestje a jubileumi Cziffra Fesztiválon. Műsorán: Debussy, Ravel, Mozart komozíciók, saját művek…

A világon először a Madách Színház kapta meg a jogot, hogy non-replica változatban állítsa színpadra a Mamma Mia! musicalt. A…

Hirdetési információ

Ebben a rovatban a rendszer által válogatott népszerű programokat ajánlunk. Közöttük fizetett hirdetések is lehetnek.

Ajándékozz jegy.hu
ajándékutalványt!

Az ajándékutalvány a Jegy.hu rendszerében használható fel az elérhető programokra (színház, koncert, fesztivál, sport) történő jegyvásárláskor.

Kultúrát otthonról
online.jegy.hu

Élvezd otthonod kényelméből az online streaming kínálatunkat!

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Ha szeretnél értesülni legfrissebb ajánlatainkról, aktuális kedvezményeinkről és induló jegyelővételeinkről iratkozz fel hírlevelünkre!

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsd össze a kosarad újra!