A Független Színház Magyarország 2017 óta évről-évre szervezi a Roma hősök – Nemzetközi Roma Színházi Fesztivált. Akkoriban még ez volt az EU egyetlen roma színházi fesztiválja. Azóta hozzánk hasonlóan Bukarestben, Prágában, Kassán, Bécsben és Rómában is ünneplik a roma színházat. Az elmúlt öt évben 30 produkció volt látható Magyarországon különböző európai roma színházi társulatoktól. A Fesztivál célja, hogy megmutassa a roma színház értékeit, és felhívja a figyelmet a roma közösségek helyzetére értékvezérelt alkotók és drámai hősök kihívásait állítva a középpontba. 2023-ban a Fesztivál fő témája a „generációk” lesz, és az idei társszervező az Eötvös10 Művelődési Ház.
A Rothadó madarak az Apák és fiaik trilógia második része. A trilógia első része, a Békamesék című előadás több európai fesztiválon is sikert aratott. Hozzá hasonlóan a Rothadó madarak is egy punk-opera, amely a generációk közötti kapcsolatokat és konfliktusokat vizsgálja, és amelyek számos közösség és család társadalmi integrációjának és mozgósításának középpontjában állnak.
Imre nagypapa bepereli unokáját, Józsefet. A nagypapa szerint József a Madarak című regényében megsértette őt, elhunyt rokonait és jelenlegi feleségét. Társadalmi kapcsolatait és társadalmi személyiségét tönkretette. A regény tartalma miatt még halálos betegséget is kapott. József szerint a regény csak fikció, a képzelet szüleménye. Kinek van igaza? Az előadás egy generációs átkok által szétszakított család történetét tárja elénk. Van-e határa az alkotói szabadságnak? Milyen hatásokat válthat ki családjainkban, közösségeinkben, ha a csúnya dolgokról is merünk beszélni?
Az előadást Holdosi József író olyan művei ihlették, mint a Kányák, egy roma család kalandjairól szóló mágikus realista regény, vagy a Hajh, cigányok, hajh, kányák, amelyben a családjával folytatott tényleges pereskedésről ír. Holdosi József a 20. századi magyar irodalom egyik legkülönlegesebb, legegyedibb szerzője volt. Varázslatos képekkel és kemény kritikával ábrázolta a társadalmat, amely alól a roma közösségek sem voltak kivételek.