Utazásunk első állomása Spanyolország. Chabrier művét egy spanyolországi utazás ihlette: szinte érezzük az aragóniai emberekből áradó életörömöt és boldogságot. Rodrigo műve a spanyol király Madrid melletti királyi rezidenciára, Aranjuezbe kalauzol minket. Felidézi a hely pompáját, a romantikus kerteket. A zenemű szívszorítóan gyönyörű második tétele a szerző első gyermeke elvesztése feletti fájdalmát mutatja be, csodálatos dallamokkal és hangszereléssel. A harmadik tételben visszatér a palota eleganciája és pompája. Innen egyenesen Mexikóba repülünk. A huapango egy mexikói zenei stílus, melyet José Moncayo szédületes hangszerelésben prezentál számunkra.
Maradunk Dél-Amerikában: Erwin Schulhoff zsidó származású cseh zeneszerző az elsők között ismerte fel a jazz-szerű tánczene lehetőségeit a komolyzenében. Hot-Sonate című művében felismerhetünk jazzes ritmusokat és harmóniákat is. Mai hangversenyünkön Horváth Balázs remek hangszerelésében hallhatják ezt a Piazzollát idéző zeneművet.
Marquez zeneműve Kubába repít minket. A darabot a szerző egy kubai bálon tett látogatása ihlette: szinte látjuk magunk előtt a túláradó szenvedélyt, az erőt és az életörömöt, ami egy ilyen bálteremben megtapasztalható. Feszes ritmusok, hamisítatlan latinos dallamok jellemzik ezt a kompozíciót, melyet Gustavo Dudamel és együttese vitt sikerre világszerte. Hangversenyünk legvégén pedig egy dél-amerikai kirándulásra invitáljuk önöket, belecsöppenünk az argentin vidéki életbe, mely egy vérpezsdítő tánccal ér véget.
Előadók:
Horváth Marcell – alt szaxofon
Seres Borbála – gitár
Vezényel: Yeruham Sharovsky
Műsor:
Chabrier: Espagna
Rodrigo: Concierto de Aranjuez
Piazzola: Adiós Nonino
Moncayo: Huapango
Schulhoff – Horváth Balázs: Hot-Sonate
Marquez: Danzon No. 2.
Ginastera: Estancia-szvit: Danza del Trigo és Malambo tételek