A hattyúk tava és a Csipkerózsika után harmadik, egyben utolsó balettje is nagy sikert hozott a szerzőnek. A Diótörő zenéjéből előbb a hat tételes szvit került bemutatásra 1892. márciusában, majd ugyanezen év decemberében bemutatták a pompásan kiállított színpadi művet is. A Diótörő a balettirodalom leggyakrabban játszott darabja lett.
Diótörő - Szegedi Kortárs Balett
Karácsony este együtt díszíti a család a szalonban felállított hatalmas fát. Sorra érkeznek a vendégek, megkezdődik az ajándékok átadása. Rengeteg kedves játék, mesefigura, báb van a fa alatt. A gyerekek keresztapja, Drosselmeyer diótörő bábot ajándékoz Marikának. A kislány az este izgalmai után új játékával aludni tér. Álmában megelevenednek a nemrég átélt események képei, a bábok, játékok életre kelnek, a szobát egerek népesítik be, és fosztogatni kezdik a fát. Megindul a kalandok sorozata. Később Diótörő herceg boldogan köszönti a szépséges leányzóvá serdült Marikát - Mária hercegnőt. A kislány hol félelmetes, hol csodálatos álmai jelennek meg a történetben.
Marika: Szigyártó Szandra
Diótörő: Czár Gergely
Drosselmeyer nagybácsi: Kalmár Attila
Frici Marika testvére: Vincze Lotár
Anya és Egérkirálynő: Wéninger Dalma
Apa és Tortavár ura: Hegedűs Tamás
Dada és Cukorszilva Tündér: Bocsi Petra
Barbie és Rózsahercegnő: Takács Zsófia
Baltazár a bátor: Kiss Róbert
Egérkirály: Aradi Zsolt
Rózsaherceg: Kovács Péter
Kínai lány: Bacsó Gabriella
Arab lány: Claudia Elvetico
Spanyol lány: Kovács Enikő
Gyerekek, egerek, hópihék, édességek: Kovács Péter, Aradi Zsolt, Kiss Róbert, Vincze Lotár, Szigyártó Szandra, Takács Zsófia, Claudia Elvetico, Kovács Enikő, Nier Janka, Bacsó Gabriella
Zene: P. I. Csajkovszkij
Fény: Stadler Ferenc
Bábok: Tóth Andrea, Kiss Attila Etele
Fejdísz: Zazzy Design
Díszlet, jelmez: Horányi Júlia
Koreográfus: Juronics Tamás