BOTTESINI 200 - 2. hangverseny/ Járdányi Gergely / Perényi Miklós / Fabio Sormani
„IN MEMORIAM GIOVANNI BOTTESINI”
Koncert-sorozat az olasz nagybőgővirtuóz-zeneszerző születésének 200. évfordulója alkalmából
„IN MEMORIAM GIOVANNI BOTTESINI”
Koncert-sorozat az olasz nagybőgővirtuóz-zeneszerző születésének 200. évfordulója alkalmából
Egy múltbeli eseményre kerestél. Kérjük, válogass aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2022. március 25. péntek, 19:00
BOTTESINI 200 - 2. hangverseny ”FANTASIA”
közreműködik
JÁRDÁNYI GERGELY NAGYBŐGŐ
PERÉNYI MIKLÓS CSELLÓ
FABIO SORMANI ZONGORA
MŰSOR
GIOVANNI BOTTESINI (1821 – 1889)
- Fantasia Beatrice di Tenda (JGB 9.32)
- Carnevale di Venezia (JGB 9.37)
- Bolero (JGB 9.55)
*
- Fantasia Cerrito (JGB 9.36)
- Melodia (JGB 9.59)
- Duetto per Violoncello e Contrabbasso (JGB 9.16)
1821. december 22-én született Giovanni Bottesini, minden idők leghíresebb nagybőgőművésze. Karmesterként és zeneszerzőként is kora elismert művészei közé tartozott: Verdi fölkérésére például ő vezényelte az Aida 1871-es ősbemutatóját Kairóban, egyes operáit pedig néha több tucatszor is meg kellett ismételni a nagy érdeklődésre való tekintettel. Világraszóló hírnevét azonban kétségtelenül a nagybőgőn kifejtett virtuozitásának köszönhette. Már igen fiatalon, 22 évesen elnyeri „a nagybőgő Paganinije” elismerést, pályafutása alatt bejárja egész Európát és Amerikát. A legrangosabb koncerttermek és királyi, császári udvarok ünnepelt fellépője, partnerei a kor leghíresebb szólistái. Ismert kettősversenyét, a Gran duo concertante-t (JGB 9.17) Vieuxtemps-mal és Wieniawskival is többször játssza, s a kritika Bottesini játékát néha a két híres hegedűsénél is jobban méltatja. A ma este fölcsendülő Duetto per violoncello e contrabbasso-t (JGB 9.16) Alfredo Piattival, a kor ünnepelt csellóművészével mutatták be 1851-ben Londonban. Járdányi Gergely évtizedek óta szenvedélyesen kutatja, játssza és publikálja Bottesini nagybőgőműveit, disszertációját is e témában írta. A 200 éves évforduló alkalmából újra előadja Bottesini összes nagybőgőműveit, ez a hangverseny a sorozat második itthoni állomása.
Járdányi Gergely, Liszt- és Budapestért-díjas nagybőgőművész Járdányi Pál és Devescovi Erzsébet fia. Szólistaként és kamaramuzsikusként több földrész rangos pódiumain lép föl. Elsősorban Bottesini-kutatóként és interpretátorként ismert, a nemzetközi kritika a világ legjelentősebb bőgőművészei között tartja számon. Giovanni Bottesini (1821-1889) életművét kotta (Akkord Zenei Kiadó) és cd (Hungaroton) formájában is publikálja. Járdányi jelenleg az első teljes Bottesini műjegyzéken dolgozik. Két évtizeden keresztül a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanára volt, jelenleg a Vicenzai Konzervatórium professzora. Növendékei nemzetközi versenyek helyezettjei, s a legjobb európai zenekarokban játszanak. A művész figyelme az utóbbi években egyre inkább édesapja munkássága felé fordul. Kutatja, rendezi az életművet, s egy Járdányi Pál emlékszoba és archívum kialakításán dolgozik.
Perényi Miklós, Liszt- és kétszeres Kossuth-díjas művész, korunk egyik legnagyobb csellistája, 1948-ban született Budapesten. Zenész családban nőtt fel, gordonkatanulmányait 5 éves korában kezdte. Első önálló hangversenyét kilencévesen adta a Zeneakadémián. Hangszeres tanárai Zsámboki Miklós, Banda Ede ill. Enrico Mainardi, majd Pablo Casals voltak. Zenei ismereteinek bővítését ezután is folytatta. Ifjú korától a világ legrangosabb koncerttermeinek fellépője, repertoárja a barokktól a huszadik századi zenéig terjed, beleértve a kortárs szerzők kompozícióit is. Mesterkurzusai világszerte igen keresettek. 1974 óta tanít a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, jelenleg, mint Professor Emeritus. A koncertezés és oktatás mellett zeneszerzéssel is foglalkozik. Számtalan lemeze jelent meg a világ vezető kiadóinak gondozásában. A Beethoven összes gordonkaműveit tartalmazó albuma 2005-ben elnyerte a Cannes Classical Award-ot. Művészetét számos egyéb díjjal is elismerték (Chevalier de l'ordre des Arts et des Lettres, Prima Primissima Díj, a Nemzet Művésze stb.).
Fabio Sormani Ettore Borri tanítványaként szerzett diplomát a Novarai Konzervatóriumban 1991-ben. Ezután a Zecchi-tanítvány Eduardo Vercellinél, Massimiliano Damerininél és Franco Scalánál képezte tovább magát. 1996-ban a losanne-i Nemzetközi Zongoraiskolában megismerkedett Fausto Zadrával, akitől életre szóló útmutatást kapott az interpretációval kapcsolatban. Ettől kezdve nemcsak előadni, hanem belülről megélni, átélni akarja a játszott műveket. Tudása kiteljesítése érdekében zeneszerzői és karvezetői tanulmányokat is folytatott a Milánói Konzervatóriumban. Később Leonyid Margariusnál, Regina Horowitz tanítványánál is tanult. Fabio Sormani több olasz nemzeti verseny díjazottja, aktív kamaramuzsikus. A Castelfranco Venetoi Konzervatóriumban zongorakísérő, 5 éve Járdányi Gergely kamarapartnere.
Wayne Eagling – Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij A DIÓTÖRŐ Mesebalett két felvonásban
12 feledhetetlen este két nyáron át, 48 ezer önfeledten kacagó néző – és még koránt sincs vége! Minden idők egyik legsikeresebb Szabadtéri-produkciója 2025-ben is visszatér ősbemutatója helyszínére, a Dóm téri színpadra!
"A Hogyan nevezzelek? egyszerűen kötelező vígjáték." (Excessif)
"Szenzációs és felettébb szórakoztató vígjáték, akár ismerjük a darabot, akár nem." (Positif)
Magyarország egyik legnépszerűbb előadója 2025. március 8-án visszatér a Papp László Budapest Sportarénába a 2050 című, jövőbe mutató koncertjével.
Déry Tibor – Pós Sándor – Presser Gábor – Adamis Anna: KÉPZELT RIPORT EGY AMERIKAI POPFESZTIVÁLRÓL musical - turné
Ebben a rovatban a rendszer által válogatott népszerű programokat ajánlunk. Közöttük fizetett hirdetések is lehetnek.
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsd össze a kosarad újra!