BALETTGÁLA
GYŐRI TÁNC-ÉS KÉPZŐMŰVÉSZETI ÁLTALÁNOS ISKOLA, SZAKGIMNÁZIUM ÉS KOLLÉGIUM
Táncolják: 10. és 11. évfolyam növendékei
Koreográfus: Sebestyén Bálint, Harangozó-díjas táncművész, a Győri Balett magántácosa
Zene/ Music: Ludwig van Beethoven
Időtartam: 8’30
Megannyi sorsfordító pillanattal találkozunk az életünk során. Küzdelemmel, harccal teli minden út, mely az örömhöz, boldogsághoz s a lélek szabadságához vezet.
Egyedül vagy társainkkal, magányosan, vagy vállvetve, érkezik a megtisztulás, a rögös út során, melynek végén ott állunk szemben önmagunkkal, csepp mosollyal az arcunkon.
Beethoven IX. Szimfóniája az élet szimfóniája.
Óda az örömhöz, a lélek szabadságához.
MAGYAR TÁNCMŰVÉSZETI EGYETEM
F. SCHUBERT – ROBERT NORTH: A HALÁL ÉS A LÁNYKA
Koreográfus: Robert North
Zene: Franz Schubert
Jelmez: Robert North
Asszisztens: Rossella Capriolo, Fuchs Renáta
Fény: Robert North
Táncolják:
Halál: Nikolas Askondis (IX. évf. class)
Lányka: Kakita Nozomi (IX. évf. class)
Barátnő: Póda Petra (IX. évf. class)
Valamint:
Fülöp Anna (IX. évf. class), Marta Sironic (VIII.évf. class ), Okura Iku (VIII.évf. class),
Varga Dániel (IX. évf. class) Matic Márkó (IX. évf. class ), Borna Cicak (IX. évf. class)
Időtartam/ Duration: 25’04
(1980: London Contemporary Dance Theatre, 1990: Magyar Állami Operaház, 2009: Győri Balett, 2022: Magyar Táncművészeti Egyetem)
Robert North Matthias Claudius versét a lehető legpontosabban szerette volna táncra fordítani, hiszen Franz Schubert is a költő sorait követte d-moll vonósnégyesében. A koreográfia szerkezetét a zenei struktúra határozta meg, a lépéseket ugyanúgy variálta, ahogy a zeneszerző a témáit – a lehető legpontosabban, tiszta tánccal kívánta a zenét láttatni, klasszikus alapokra épülő modern stílusban és érzékeny gondolatisággal. A Halál végig a színpadon van, része a csoport mindennapjainak – ahogy mindannyiunk életének -, majd kiválasztja a Lánykát, aki eleinte fél tőle, de fokozatosan vonzódni kezd hozzá. Az ártatlan teremtés felismerve sorsát már menekülne, de végül megadóan elfogadja azt.
MAGYAR NEMZETI BALETT
SAD CASE
Koreogrfáus: Sol León, Paul Lightfoot
Zene: Perez Prado, Alberto Dominguez, Ernesto Lecuona, Ray Barretto, Trio Los Panchos
Világítástervező: Tom Bevoort
Díszlet- és jelmeztervező: Sol León, Paul Lightfoot
Társ-színpadra állító balettmester: Menghan Lou
Próbavezető balettmester: Venekei Marianna
Közreműködnek: Furuhashi-Huber Inès, Takamori Miyu, Balázsi Gergő Ármin,
Rónai András, Taravillo Mahillo Carlos
Időtartam/ Duration: 22’
„Utólag vesszük csak észre, hogy az energia minden. Amikor a Sad Case-en dolgoztunk 1998-ban, Sol terhessége már előrehaladott állapotban volt, az érzelmek és a hormonok az egekben jártak. A nevetés, az őrület és az előttünk álló ismeretlen adta izgalom növelte hormonszint maga volt e mű köldökzsinórja” – emlékszik vissza a balett keletkezésére az angol Paul Lightfoot, aki a spanyol származású Sol Leónnal egyszerre jegyzi az előadás koreográfiáját, díszlet- és jelmeztervét. 2020-ig León művészeti tanácsadója, Lightfoot pedig művészeti vezetője volt a Holland Táncszínháznak (NDT), és közösen mintegy hatvan alkotást hoztak itt létre, köztük a Sad Case-t, melyre kétségkívül alkotásaik fő pilléreinek egyikeként tekinthetünk. A darabban a mexikói mambó zenére látható meglepő mozdulatok tükrözik a szatirikus és a komoly közötti feszültség folyamatos keresését. Az Opera régi álma és terve vált valóra azzal, hogy a 2021/22-es évadban a magyar közönség számára is láthatóvá tudta tenni ezt az ellenállhatatlan, modern táncdarabot.