Az Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad feladata a világ egyik legrégebbi kulturló fajtája, a lipicai lovak génmegőrzése és helyének megtalálása a 21. század lovassportjában. E mellett rendkívül fontosnak tartja a fajta és a magyar lovaskultúra népszerűsítését. Négyesfogataink két évtized után indulhattak Európa-bajnokságon és készülhettek a 2022-es római világbajnokságra, díjlovasaik pedig nemzetközi nagydíj szinten versenyeznek. Emellett azonban a Lipicai Lovasközpontban a világver-senyek megrendezése mellett a kultúra felkarolását is célul tűzte ki az intézmény szintén a lovak segítségével.
Az augusztus 19-én rendezendő hagyományos éjszakai lovasgála egyes jelenetei hazánk lovas történelmét és jelenét hivatottak bemutatni, mely legfontosabb epizódjai a ménesgazdasághoz kapcsolódva a lipicai fajta rendkívül hányattatott, ám annál dicsőbb sorsát tárja a nézőközönség elé évről évre új elemekkel színesítve.
Az eseményen, csak úgy, mint a tenyésztésben fontosnak tartjuk a Monarchia utódméneseinek tevékeny részvételét is, így Ausztria, Olaszország, Horvátország, Szlovákia és Szlovénia nemzeti ménesei is képviseltetik magukat ezúttal a csehországi Kladruby ménessel és magántenyésztők fogataival is kiegészülve.
E történelmi áttekintés büszkeségre adhat okot a nézőknek: a legfiatalabbak huszárok iránti lelkesedése, a látványos kaszkadőr jelenetek, a gyermeklovasok jó példa rá, hogy az Unesco által a világ-örökség részévé minősített Lipicai lótenyésztést, közös erőfeszítéssel érte el több közép-európai nemzet. Jövőre pedig négyes-fogathajtó világbajnokságot rendezhet Szilvásvárad.
Az előadásban a magyar nemzet egysége, hazaszeretete, más népek iránti tisztelete és barátsága végig tetten érhető szimbólumaival, zenéjében és szövegében is egyaránt.
Az Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad idén ünnepli alapításának hetvenedik évfordulóját, méltó megemlékezést és összefoglalást nyújtva ennek jegyében. Az idén harmadszor megrendezendő gálaműsort a világbékének fogjuk ajánlani!