A kontinensek között átívelő, „művészeti légihídon” született kétéves zenei kapcsolat gyümölcse az a repertoár, amit a zsidó fesztivál közönsége elé lépő Ádám Eszter operaénekes és Juan Pablo Esmok Lew argentin gitárművész előadásában hallhatunk. A két művész a pécsi zsinagógában szeptember 4-én, vasárnap este 6 órától lép színpadra.
S hogy mit jelent az említett „művészeti légihíd?"
Juan Pablo Esmok Lew zeneszerző és gitárművész a pandémia alatt az interneten vette fel a kapcsolatot Ádám Eszter operaénekessel egy közös produkció reményében. Azóta 12 ezer kilométeres távolságból gyakorolnak az internet révén, és személyesen most, Magyarországon találkoznak egymással először, hogy élőben adják elő a mediterrán, latin-amerikai és zsidó dalok gyöngyszemeit. Vendégművészként közreműködik Demeniv Mihály harmonikaművész és Borhidi Alicia fuvolaművész.
Ádám Eszter operaénekes a Jeruzsálemi Zeneakadémián végzett énekművész és tanár szakokon. Tízéves kora óta szólóénekesként lép fel a capella, kamarazenei és zenekari kísérettel, Izraelben, Magyarországon és több más országban is számos nagy sikerű szólókoncertet adott. Komoly eredményeket ért el nemzetközi versenyeken, tizenkét nyelven énekel és kilenc nyelven beszél. Megtisztelő volt számára, hogy a Maccabia játékok budapesti megnyitóján ő énekelhette a magyar és az izraeli himnuszt. Koncertet adott a Magyar Rádió Márványtermében is, amit a Bartók Rádió közvetített, több alkalommal lépett föl tízezrek előtt, és kétszer már a Zsidó Kulturális Fesztivál fellépői között is üdvözölhettük.
Juan Pablo Esmok Lew zeneszerző és gitárművész a Manuel de Falla Zeneakadémián szerezte gitárművész és tanár diplomáját. 2010 óta koncertezik szólistaként és föllép különböző együttesek kíséretében is. Saját szerzeményeiből két albuma jelent meg: a „Significativo” (2020) és a „Donde quiera que estés” (2021), s mindkettő nagy sikert aratott. Minden évben meghívást kap a legnagyobb gitárfesztiválokra, így idén is egy olaszországi turnéról érkezik hazánkba. Nagy hangsúlyt helyez a zenei oktatásra, ezért nyári táborokat szervez gyerekeknek, fiataloknak, és mindezek mellett Buenos Airesben a Zeneművészeti Egyetem tanára.
Demeniv Mihály harmonikaművész a szüleitől már négyéves korában megtanult harmonikázni. Nyolcévesen nyerte első nemzetközi versenyét Ungváron és azóta sok más versenyen, például a Virtuózokban is sikeresen szerepelt. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem frissen végzett diplomása, aki művészi munkája mellett oktat is: jelenleg gyerekeket tanít.
* Az időpont változtatás jogát fenntartjuk!
* Az előadás az időpontjában hatályban lévő kormányrendeletek, járványügyi szabályok betartásával látogatható.
* A férfiak számára kipa vagy egyéb fejfedő viselése szükséges!
A pécsi zsinagóga Pécs egyetlen izraelita vallású zsinagógája, ami 1868 és 1869 között épült Feszl Frigyes, Gerster Károly és Kauser Lipót tervei alapján romantikus stílusban. A Kossuth-téren álló épület felújítása 1980 óta is tart.ElőzményekMár a török hódoltság idején is éltek zsidók a városban, de a török kiűzése után csak hosszú idővel és nehéz küzdelmek után tudtak újból letelepedni. 1692 húsvét másnapján Radonay Miklós püspök vezetésével a pécsi polgárok esküt tettek, hogy a város falain belül csak katolikus vallású embert engednek letelepedni, s e fogadalmukat évente megújították. II. József türelmi rendelete sem lágyította meg a városatyák szívét, Gróf Széchényi Ferenc Pécs királyi biztosa mindent megtett a rendelet érvényesülése érdekében. A nehézségek ellenére nőtt a zsidóság lélekszáma. 1827-ben temetőt vettek, 1843-ban imaházat rendeztek be a Zrínyi utca 10. szám alatti Engel házban. 1843-ban a Citrom utcában építettek zsinagógát. 1848-ban Haynau 5000 forint hadisarcot rótt ki a pécsi zsidókra, mert támogatták az 1848–49-es forradalom és szabadságharc ügyét.