művész


Végh Sándor
2

Végh Sándor

Született: Kolozsváron. Élt: 1912. május 17 – ­Salzburg, 1997. január 7.

A világhírű hegedűművész, kamarazenész és karmester a 20. század egyik világszerte legismertebb magyar zeneművésze. A budapesti Zeneakadémia hegedű tanszakán 1924-től 1929-ig Zsolt Nándor, majd l929-193l között Hubay Jenő növendéke volt, s az 1928/29-es tanévben zeneszerzést is tanult…
 Tovább

Aktuális programok


Jelenleg nincs futó program!

Született: Kolozsváron. Élt: 1912. május 17 – ­Salzburg, 1997. január 7.

A világhírű hegedűművész, kamarazenész és karmester a 20. század egyik világszerte legismertebb magyar zeneművésze. A budapesti Zeneakadémia hegedű tanszakán 1924-től 1929-ig Zsolt Nándor, majd l929-193l között Hubay Jenő növendéke volt, s az 1928/29-es tanévben zeneszerzést is tanult Kodály Zoltánnál. 1927-ben debütált egy, a zeneszerző vezényletével bemutatott Richard Strauss kompozícióval. 1931-ben diplomázott, közben elnyerte a Zeneakadémia Hubay- és Reményi díjait. l94l-től 1946-ig, Magyarországról való távozásáig a Zeneakadémia hegedűtanára volt.

Krausz Ilonkával és Vincze Lászlóval megalakította a Magyar Triót, majd 1935-ben megalapította az Új Magyar Vonósnégyest, amellyel 1936-ban részt vett Bartók V. vonósnégyesének európai bemutatóján. 1940-ben Végh Sándor Zöldy Sándorral, Janzer Györggyel és Szabó Pállal megalakította saját kvartettjét,.A csupa kiváló szólistából álló Végh-kvartett nagy sikereket aratott világszerte: 1946-ban a genfi Nemzetközi Zenei Versenyen 1. díjat nyertek, s ezután több hangversenykörutat tettek Európában, Észak- és Dél-Amerikában, valamint számos lemezt készíttek. Repertoárjukon gyakorlatilag a kvartett-irodalom valamennyi remekműve szerepelt, sorozatban játszották Beethoven, illetve Bartók összes vonósnégyesét. Ezzel párhuzamosan Végh Sándor hegedűszólistaként is jelentős nemzetközi karriert futott be (egyik specialitása Bach összes szólóhegedű-művének előadása volt), s a hangszert idős koráig nem tette le a kezéből.

Az előadóművészi pályán szerzett gazdag tapasztalatait kamatoztatta egyre jelentősebbé váló pedagógiai munkásságában. Tanított Baselben, Freiburgban, Düsseldorfban és Salzburgban. 1952-ben megismerkedett Pablo Casals-szal, akinek meghívására évente tanított és hangversenyezett Zermattban, Prades-ban, majd a csellista halála után Marlboroban. A zenei élet legkiválóbb művészeivel játszott együtt. Az olaszországi Cervóban 1964-ben megalapította saját kamarazene fesztiválját, tanított, hangversenyezett, emellett rendszeresen vezényelte a Végh Sándor Kamarazenekart és a Marlboro Fesztiválzenekart. 1972-ben Hilary Tunstall-Behrens kezdeményezésére Cornwallban újabb Végh-centrum alakult, amikor beindult a Nemzetközi Zeneszeminárium (Prussia Cove) működése. Pedagógiai munkájának csúcsát, kiteljesedését azonban kétségtelenül a salzburgi Mozarteum mindenkori növendékeiből álló Camerata Academica vezetésével (1978-tól) érte el. Életének utolsó periódusában világszerte nagy sikerrel szerepelt és sok lemezfelvételt készített az osztrák előadói tradíciókat híven őrző és továbbvivő kamarazenekarral.
I. Nemzetközi Végh Sándor Vonósnégyes Vereny - díjkiosztó

I. Nemzetközi Végh Sándor Vonósnégyes Vereny - díjkiosztó

Concerto Budapest
  • Színész

Ajánlataink


Ajándékozz jegy.hu
ajándékutalványt!

Az ajándékutalvány a Jegy.hu rendszerében használható fel az elérhető programokra (színház, koncert, fesztivál, sport) történő jegyvásárláskor.

Kultúrát otthonról
online.jegy.hu

Élvezd otthonod kényelméből az online streaming kínálatunkat!

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Ha szeretnél értesülni legfrissebb ajánlatainkról, aktuális kedvezményeinkről és induló jegyelővételeinkről iratkozz fel hírlevelünkre!

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsd össze a kosarad újra!