A harmadik alkalommal megrendezett Wine & Violin Hegedűkészítők Szalonján hazai hegedű- és vonókészítő mesterek mutatkoznak be, az esti koncerteken pedig világhírű művészek tolmácsolásában remekművek szólalnak meg.
18:00 Wine & Violin Hegedűkészítők Szalonja hangszerkiállítás megnyitó
19:00 Magyar Reneszánsz együttes koncertje
21:00 Baráti Kristóf - Farkas Gábor duó koncertje.
borkóstolás: Kézműves Borok Háza, Szentesi József Pincészete
Kevés szakma van a világon, amely nem futószalagon termeli termékeit, ahol a mester keze munkája döntő jelentőségű. Ezek egyike a hegedűkészítőé. A harmadik alkalommal megrendezett Wine & Violin Hegedűkészítők Szalonján – amelyből a hosszabb Fonó Szalon sorozat kinőtte magát - hazai hegedű- és vonókészítő mesterek mutatkoznak be, az esti koncerteken pedig világhírű művészek tolmácsolásában remekművek szólalnak meg. A kiállított vonós hangszereket kézbe lehet venni, ki lehet próbálni; hegedűk titkai nyílnak meg a látogatók előtt. A másik személyességet igénylő szakma a borászoké. A hegedűlakk narancs aranya a borok fehértől a mélyvörösig tartó árnyalatai, és az igényes mesterek munkái találkoznak a Hegedűkészítők Szalonjában.
Magyar Reneszánsz Együttes
Mandel Róbert vezetésével – aki maga is hangszerkészítő - ismert régizenész tagjaival akár napjaink “régizenei supergroup”-ja is lehetne a Magyar Régizene Együttes. Ebben a formációban egy éve, a világ egyik legrangosabb régizenei fesztiválján, a Stockholm Early Music Festival-on mutatkoztak be óriási sikerrel. A magyar történelmi zenék gyűjteményekben maradtak fenn, amelyek egész Európában ismertek voltak. Buda és persze Erdély messzeföldön híres volt kultúrájáról, így az együttes a magyar hangszeres táncdallamok eredetét kutatva jutott el azokhoz a tabulatúrás könyvekhez, melyekből a Fonó Szalon koncertjének műsorát válogatták.
Kállay Gábor - ének, blocklföte, rebec
Szabó Zsolt - viola da gamba, ütőhangszerek
Győri István - reneszánsz lant, ütőhangszerek
Mandel Róbert - reneszánsz tekerőlant, művészeti vezető
Műsor:
La Morisque, allerhande danserye (Tielman Susato, Antwerpen, 1551)
Codex Caioni (Johannes Caioni, Klausenburg, 1650)
Sixiéme Livre de Danseries (Pierre Attaingnant, Paris, 1559)
Codex Vietoris (Anonym, 1680)
O combien est malheureux (Valentin Bakfark, Lublin, 1553)
Nouvelle Collection d'Hongroises (Anonym, Bécs, 1808)
Leutschauer Virginalbuch (Anonym, Leutschau, 1670)
Ungaresca (Jacob Paix, Neuburg an der Donau, 1601)
Baráti Kristóf - Farkas Gábor duó
A Liszt-díjas Baráti Kristóf világhírű hegedűművész tavaly is a Hegedűkészítők Szalonjának vendégművésze volt, akkor szólóban, most egy duóprodukcióval érkezik. A művész fantasztikus technikai tudása és zeneisége miatt a legrangosabb zenekaroktól kap felkérést világszerte. Hangszere is különleges kincs: jelenleg egy 1703-as "Lady Harmsworth" Stradivarin játszik, amelyet a chicagói Stradivari Alapítvány bocsátott rendelkezésére. Kamarapartnere a szintén nemzetközi sikereket elért, Liszt-díjas zongoraművész, Farkas Gábor lesz.
Műsor:
Erich Korngold: Szonáta hegedűre és zongorára, Op.6
Camille Saint-Saëns: Bevezetés és rondo capriccioso, Op.28